XCode 13 ile Birlikte Gelen Yenilikler

Merhabalar bugün sizlerle geçtiğimiz günlerde gerçekleşen WWDC21 etkinliğinde tanıtılan XCode 13 sürümü ile gelen bazı yeniliklerden bahsetmek istiyorum. XCode 13 kapsamında storyboard, dosya ikonları, otomatik tamamlama,vim editörü ve tabiki en önemlisi XCloud gibi bazı yeni tasarımlar karşımıza çıkıyor. Şimdi sırayla bu yenilikleri inceleyelim.

Xcode kullanıcı arayüzünde swift dosyaları, assest ve diğer dosyalar için ikonlar tasarlanmış ve göze gerçekten güzel geliyor. Ayrıca dosya uzantıları gizlenmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Xcode 13 ile gelen en önemli özelliklerden birisi de tanımladığımız fonksiyon yada paketleri otomatik olarak algılayarak tamamlaması göze çarpıyor.

Dikkat edilmesi gereken husus tekil çoğul isimler verilmesidir. Bu Xcode’ un fonksiyonumuzdaki objeleri daha kolay algılamasına yarayabilir.

3) Yine otomatik tamamlama ile ilgili bir yenilik çalışma alanımızda kullanmak istediğimiz herhangi fonksiyon ya da objenin hangi framework’ e ait olduğunu tespit edip ve import etmesi olarak görüyoruz. Örneğin swift dosyamızda kullanmak istediğimiz uiimage nesnesi için UIKit otomatik import ediliyor ;

4) projelerimizde tahmin edilebilir birçok uyarı şablonu karşımıza çıkabiliyor ve bu şablonlar çalışma alanımızda fazlasıyla yer kaplıyor,

Yeniliklerden biri ise bu uyarı şablonlarını minimize etmemizi sağlıyor. Bunun için ;

preferences →general →issues →appearance →show minimize

5) Yeniliklerden biri bazı geliştiriciler için çok sevilen vim editörü artık XCode ile kullanılabilir. Eklemek için ;

preferences → Text Editing → Enable Vim Key Bindings

Vim

6) Storyboard çalışma alanında bazı yenilikler ve kolaylıştırıcı çözümler XCode 13 ile kullanımımıza sunuluyor. Bunlardan bazıları buton ve ya label yapılandırmamızda attributes inspector kısmında gözümüze çarpıyor, style sekmesinde butonumuzun tasarımını yapabiliyoruz ayrıca corner style ile layer eklemesi yapılmış.

Bir diğer kolaylık ise accessibility ile ekrana eklediğimiz araçları dilediğimiz gibi önizleme yapıp kaydedebiliyoruz.

Xcode ile birlikte gelen en büyük yenilik bence Xcode Cloud oldu. Alan tasarrufu ile birlikte ortak projelerde çalışma kolaylığı sağlayan Xcode Cloud mevcut projeleri test edip doğrulama yaparak AppStore’ a proje eklemek daha kolay hale getirebiliyor.

Elimden geldiğince Xcode 13 yeniliklerinden bahsetmeye çalıştım umarım Xcode emektarları için faydalı bir yazı olmuştur, bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

iOS Developer