SwiftUI ile GRADIENT Kullanımı

Bugün sizlerle SwiftUI projelerimizdeki görünümlerimizi çok daha modern hale getiren araç olan Gradient kullanımını paylaşmak istedim.

Gradient temelde 3 çeşit bileşenden oluşur :

1.Linear

2.Radial

3.Angular

1.LinearGradient

Renk ve boyutun doğrusal şekilde olduğu bu fonksiyonda hangi rengin ne kadar kullanacağına karar verebiliyoruz.Örnek verecek olursak ;

LinearGradient(gradient: Gradient(colors: [.white, .black]), startPoint: .top, endPoint: .bottom)

Başlangıç noktası → .top ve .white

Bitiş Noktası ise — -> .bottom ve

.black

olarak belirledik, dilersek bu konumları ve renkleri değiştirebiliriz.Projemizi Zstack yapısı içerisinde yaptığımızdan emin olalım.

RadialGradient

Radial gradientte ise daire şeklinde veya konik şeklinde renklerin dışa doğru yayarak oluşturulan görünümler elde edebiliriz. Fikir olması açısından örnek verecek olursak radial ortasında belirli bir fonksiyonu yerine getiren bir butonumuz olabilir ve bu gerçekten uygulamamızı modern bir görünüme kavuşturabilir.

RadialGradient(gradient: Gradient(colors: [.blue, .black]), center: .center, startRadius: 20, endRadius: 200)

Lineer de olduğu gibi Radial da renkleri ve başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyebiliyoruz.

AngularGradient

Son olarak açısal olarak kullandığımız gradient türü olan AngularGradienti göreceğiz.Angular gradientte renkleri dışa doğru yada lineer değil açısal olarak kullanmak istediğimiz zaman kullanırız.

AngularGradient(gradient: Gradient(colors: [.red, .yellow, .green, .blue, .purple, .red]), center: .center)

Basit ama etkileyici olan bu konu umarım sizler için faydalı olmuştur.Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim görüşmek üzere.

iOS Developer