Merhabalar bugün sizlerle paylaşmak istediğim konu uygulamalarımızdaki verileri telefon hafızasına kaydetmek için kullanacağımız yöntem olan CoreData dan bahsetmek istiyorum.

Projemizi oluştururken core data seçeneğini seçmeden tamamıyla projemizi sıfırdan yaratmayı deneyelim.

Öncelikle NewFile → Data Model → _____.xcdatamodel adında dosyamızı oluşturuyoruz.

Core data modelimizi oluşturduktan sonra bir varlık ismi belirleyip içerisinde kullanmak istediğimiz objeleri belirleyelim.Biz burada varlık adını “Task” ve uygulamada saklamak istediğimiz veri ve tiplerini belirledik

Modelimizi oluşturduktan sonra yeni bir swift dosyası oluşturup burada verimizi kaydetmek için NsPersistenceController ve NSPersistentContainer oluşturup bunu bir struct içinde tanımlıyoruz.

Burada( ____name: “CoreData”____ )olan kısımda coredata modelimizi oluşturduğumuz dosyanın adını vermeyi unutmayalım.

Oluşturduğumuz bu yöntemi viewContext ‘ te kullanabilmek için WindowGroup içerisinde tanımlamamız lazım, nesnelerimizi depolamak için kullanacağımız özellik ise managedObjectContext

Aslında CoreData ile ilgili çoğu işlemi tanımladık şimdi geriye uyulamada kullandığımız verileri kullanmak kaldı.

Veri depolamak için kullandığımız managedObjectContext özelliğini viewContext e atadıktan sonra, veriyi göstermek için FetchRequest ile istek yaptık. Sonuçları ise tasks adlı değişkende gösterdik.

Github hedabımda CoreData ile oluşturulmuş projeler mevcut,tamamlanmış olan uygulamalar umarım sizler için faydalı olur.

Herkese mutlu sağlıklı günler dilerim 😙

https://github.com/mesutAygun1881

https://www.linkedin.com/in/mesut-ayg%C3%BCn-0a0607198

iOS Developer